Awaria grzałki w zmywarkach Bosch i Siemens? Zobacz, jak naprawić błąd E09 w zmywarce

Masz zmywarkę Bosch lub Siemens i zaobserwowałeś spadek efektywności jej pracy? Jeżeli masz problem z podgrzewaniem wody lub osuszaniem naczyń, a na wyświetlaczu urządzenia pojawia się kod błędu E09, nie powinieneś tego lekceważyć. Sprawdź, jak poradzić sobie z tą usterką i przywrócić normalne funkcje urządzenia.

Błąd E09 w zmywarce BOSCH i Siemens – co oznacza?

Błąd E09 w zmywarkach Bosch i Siemens świadczy o problemach z uzyskaniem odpowiedniej temperatury wody, wskutek czego naczynia są myte w zimnej wodzie i po zakończeniu cyklu pozostają mokre. Wbrew pozorom wyświetlenie tego komunikatu nie oznacza, że musisz inwestować w nową zmywarkę. Zdarza się, że problemy mają charakter przejściowy i można je rozwiązać poprzez zresetowanie sprzętu.

Objawy uszkodzonej grzałki w zmywarce

Podgrzewanie wody w zmywarkach Bosch i Siemens to wynikowa współpracy kilka elementów, takich jak: moduł sterujący, grzałka oraz czujnik temperatury. Zachowanie sprawności wszystkich tych części pozwala uzyskać zadane wartości temperatury.

Uszkodzona grzałka w zmywarce – objawy:

  • Grzałka przepływowa nie podgrzewa wody – jeżeli grzałka nie grzeje wody, naczynia nie będą dokładnie domyte, a na ich powierzchni pozostaną tłuste zabrudzenia.
  • Wnętrze zmywarki jest mokre po cyklu – brak lub nieprawidłowe suszenie to podstawowa oznaka awarii grzałki.
  • Zmywarka wydaje nietypowe dźwięki – stukanie, pukanie i inne nietypowe dźwięki mogą świadczyć o problemach z grzałką.
  • Element grzejny zmienił kształt lub strukturę – spalona grzałka jest widoczna na pierwszy rzut oka dlatego, jeżeli możesz, sprawdź, czy jej powierzchnia nie uległa zniszczeniu.

A gdzie jest grzałka w zmywarce? W większości modeli znajduje się w dolnej części urządzenia, pod komorą myjącą, ale zdarza się, że jest niewidoczna bez demontażu dolnej części zmywarki. Należy przy tym zaznaczyć, że zmywarki Bosch i Siemens są najczęściej wyposażone w pompę myjącą zintegrowaną z grzałką. Co za tym idzie, uszkodzenie elementu grzejnego wiąże się z wymianą pompy – nawet jeżeli jest całkowicie sprawna. Innym rozwiązaniem stosowanym przez marki z grupy BSH (Bosch, Gaggenau, Neff oraz Siemens) jest grzałka przepływowa występująca razem z rozdzielaczem strumienia wody.

Zmywarka Bosch błąd E09 – modele ze zintegrowaną pompą myjącą

W przypadku modeli wyposażonych w pompo-grzałki warto pamiętać o konieczności odciągnięcia resztek wody ze zbiornika. W zbiorniku nie może być śladów wilgoci ani żadnych deformacji, ponieważ szybko doprowadzi to do przecieków. Z tego względu producent zaleca, aby wymienić nie tylko pompo-grzałkę, ale także zbiornik – tylko wtedy możesz mieć pewność, że elementy zachowają szczelność.

Jak naprawić błąd E09 w zmywarce?

Zanim ocenisz starą grzałkę, wykonaj podstawowy krok – odłącz zmywarkę od zasilania i włącz ją ponownie po kilku minutach. Jeżeli to nie zadziała, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami. Pamiętaj jednak o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Jeśli nie masz doświadczenia w naprawie elektrycznych urządzeń AGD, lepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Zmywarka Bosch i Siemens: błąd E09 – jak naprawić? Zrób to, zanim wezwiesz fachowca!

  1. W pierwszej kolejności należy sprawdzić grzałkę, a konkretnie stan izolacji przewodów. Zobacz, czy wiązka kabli się nie poluzowała i jest poprawnie poprowadzona od wtyczki elementu grzejnego aż do modułu sterującego.
  2. Wykonaj pomiar oporności grzałki – uszkodzona część może mieć zbyt niską lub, wręcz przeciwnie, nieskończoną wartość oporu elektrycznego (prawidłowa wartość wynosi ok. 25-30 Ohmów).
  3. Sprawdź moduł sterujący. Jeżeli grzałka przepływowa ma uszkodzony przekaźnik, nie dostanie sygnału z programatora. Przyczyną tego stanu rzeczy może być przepalenie lub naruszenie lutów.

Jeżeli nie jesteś w stanie ustalić źródła problemu, musisz skonsultować się ze specjalistą. Koszty naprawy mogą być różne, ale w większości przypadków wymiana grzałki jest opłacalna. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na usłudze, złóż zamówienie u producenta elementów grzejnych Sinkoplex. Producent wykona grzałki rurkowe, grzałki opaskowe mikanitowe lub grzałki płaskie mikanitowe na podstawie dostarczonej specyfikacji technicznej, a Ty będziesz miał pewność, że zaprojektowana część jest w pełni zgodna z parametrami technicznymi opisanymi w karcie produktu.

Czytaj także:

Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku

Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku

Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku