Grzałki patronowe moc          

Elektryczne grzałki patronowe to wysokowydajne elementy grzejne o kompaktowej budowie i wysokiej pojemności cieplnej wykorzystywane do ogrzewania ciał stałych, a także cieczy i gazów. Ich specyficzna budowa umożliwia emitowanie znacznej ilości ciepła z relatywnie niewielkiej powierzchni. Dużym udogodnieniem jest jednostronne zasilanie, które ułatwia umieszczenie grzałki w niewielkiej przestrzeni roboczej. Asortyment producenta Sinkoplex obejmuje urządzenia wykonane z najlepszych jakościowo surowców, które spełniają najbardziej restrykcyjne kryteria projektowania.

MOC I WYDAJNOŚĆ GRZAŁEK PATRONOWYCH

Grzałki patronowe to urządzenia przystosowane do dostarczania bardzo dużej mocy z niewielkiej przestrzeni. Ich specjalna budowa wymusza dokładne zdefiniowanie kluczowych parametrów technicznych. Aby zapewnić odpowiednie działanie systemu grzewczego, należy oszacować ilość dystrybuowanego ciepła oraz określić czas potrzebny do osiągnięcia pożądanej temperatury. Niewłaściwie dobrana moc grzałki może obniżyć efektywność grzewczą, a także powodować problemy w działaniu instalacji.

Grzałki o wysokiej gęstości mocy, osiągające moc powierzchniową do 50 W/cm2, emitują duże ilości ciepła z niewielkiej powierzchni (wysoka kompresja). Drut oporowy, zaizolowany sproszkowanym tlenkiem magnezu, nawijany jest na ceramiczny rdzeń. Przestrzeń między elementem grzejnym a warstwą zewnętrzną, wykonaną ze stali nierdzewnej, wypełnia się natomiast tlenkiem magnezu w czystej postaci. Dzięki zachowaniu niewielkiego dystansu między elementami można uzyskać zarówno świetne przewodnictwo cieplne, jak i doskonałe właściwości regulacyjne. Taka grzałka patronowa 230 V może być z powodzeniem stosowana w płytach grzejnych, formach tryskowych, a także innych elementach metalowych, które wymagają szybkiego podgrzania.

A jakie inne parametry ma grzałka patronowa? Moc to niejedyna wielkość definiująca grzałki patronowe. Równie istotną miarą jest napięcie, które można dostosować do potrzeb klienta. Średnica grzałki patronowej wykonywana jest w klasie tolerancji zleconej przez zamawiającego i może oscylować w granicach od 4 do 60 mm. Producent Sinkoplex produkuje grzałki patronowe o długości dochodzącej to nawet 1500 mm.

GRZAŁKI PATRONOWE O DUŻEJ MOCY DO RÓŻNYCH ZASTOSOWAŃ

Elektryczna grzałka patronowa 230V znajduje szerokie zastosowania w wielu dziedzinach przemysłu m.in. branży drzewnej, odlewniczej czy lotniczej. Może być również wykorzystana przy produkcji urządzeń medycznych i laboratoryjnych, wyrobów gumowych czy części motoryzacyjnych. Bardzo dobry transfer ciepła, równomierny rozkład temperatury oraz odporność na procesy korozyjne, sprawiają, że elementy grzejne są stosowane w podgrzewaczach LCD, zgrzewarkach, wtryskarkach, prasach oraz maszynach poligraficznych. O czym pamiętać, wybierając odpowiedni element grzejny? Przykładowo, grzałka patronowa 200W jest rekomendowana do pracy z dużym obciążeniem powierzchniowym, które przekracza 30W/cm2. W przypadku aplikacji przemysłowych, np. Hot Melt, sprawdzi się natomiast grzałka patronowa 1000W.

Klasyfikacja elementów grzejnych obejmuje grzałki o wysokiej i niskiej gęstości mocy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, grzałki o dużej gęstości charakteryzują się wyjątkową efektywności i zapewniają bardzo dobrą emisję ciepła. Ich szlifowana powierzchnia jest dostosowana do pasowania H7, które pozwala zachować optymalną żywotność grzałki. Produkty, oferowane Sinkoplex, charakteryzują się dużą pojemnością cieplną i są produkowane pod indywidualne zamówienie. W odróżnieniu od gotowych zamienników klient może dopasować parametry techniczne – zakres napięcia jest tak szeroki, że obejmuje zarówno takie elementy jak grzałka patronowa 48V czy wysokonapięciowa grzałka patronowa 400V do zastosowań przemysłowych.

ZASADY DOBORU GRZAŁEK PATRONOWYCH WEDŁUG MOCY

W asortymencie producenta znajdują się zarówno grzałki o wysokiej, jak i niskiej gęstości mocy, takie jak grzałka patronowa 12V. Taki element wytwarza energię poprzez pociągnięcie przewodów grzewczych wzdłuż kanałów w wypełnieniu ceramicznym. Grzałka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności zastosowania urządzenia o wysokiej mocy powierzchniowej. Elementy mogą być profilowane w taki sposób, aby spełniały standard pasowania H7 obowiązujący w przypadku grzałek patronowych o wysokiej mocy powierzchniowej.

Aby wyeliminować ryzyko nierównomiernego emitowania ciepła na całej długości grzałki, producent Sinkoplex oferuje elementy grzejne z rozdziałem mocy. Grzałka patronowa 24V z elementem grzejnym, który jest nawijany ściślej na obu końcach grzałki, może prowadzić do wzrostu mocy, a w konsekwencji – zwiększenia emisji energii w tych partiach. W zależności od potrzeb klient może zdecydować się na grzałki patronowe okrągłe, półokrągłe i kwadratowe (wszystkie z wyprowadzeniami prądowymi jedno- i dwustronnymi) oraz połówkowe z wyprowadzeniem jednostronnym.


Zobacz również:

Grzałki patronowe
Nagrzewnice powietrza
Spirale grzewcze
Grzałki zwojowe
Grzałki ceramiczne