Wkłady patronowe to elementy grzejne wydzielające dużą ilość ciepła na relatywnie niewielkiej powierzchni. Ich specyficzna budowa umożliwia łatwe przewodzenie ciepła oraz zapewnia równomierny rozkład temperatury. Asortyment producenta Sinkoplex obejmuje szeroki wybór grzałek patronowych o różnych wymiarach, mocy oraz średnicy opisywanej parametrem FI. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni wkład i po czym poznać dobrej jakości grzałkę.
ZRÓŻNICOWANA GAMA GRZAŁEK PATRONOWYCH WG OBWODU
Zanim przejdziemy do kwestii obwodu, a konkretnie wymiarów opisujących przekrój i długość grzałki, wyjaśnijmy, z jakimi urządzeniami mamy do czynienia. Grzałki patronowe, zbudowane z rurki ze stali nierdzewnej, charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i są łatwe w montażu. Elementem grzejnym jest drut nawinięty na ceramiczny rdzeń. Aby uniknąć zwarcia producent stosuje technologię zakuwania, która powoduje zagęszczenie tlenku magnezu i wpływa na poprawę parametrów grzałek. Liczba zwojów jest przy tym zależna od mocy elementów grzejnego. Zastosowanie nowoczesnych technik produkcji pozwala osiągnąć zagęszczenie mocy do 50 W/cm² przy utrzymaniu dużej wytrzymałości i żywotności urządzenia. Biorąc pod uwagę, że tak duże zagęszczenie skutkuje dużą koncentracją mocy, każda grzałka patronowa FI (średnica zewnętrzna i wewnętrzna) produkowana jest w pasowaniu h7, które umożliwia pracę w temperaturze dochodzącej do nawet 550 stopni Celsjusza
Należy przy tym zaznaczyć, że średnica ma kluczowe znaczenie dla efektywnego działania systemu. Nawet minimalny luz powoduje bowiem pogorszenie warunków pracy i przyczynia się do szybszego zużycia grzałki patronowej. Oferta producenta obejmuje kilka rodzajów elementów grzejnych, w tym grzałki FI 10×100, FI 12×1460 czy FI 16×200. Niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji jest niewielki dystans między elementem grzejnym a płaszczem zewnętrznym, co pozwala zachować wymagane parametry przewodnictwa cieplnego oraz świetne właściwości regulacyjne urządzenia.
Dodatkowym elementem wyposażenia jest czujnik temperatury dostępny w trzech wariantach:
- termopara typ J (do 650°C),
- termopara typ K (do 1000°C),
- czujnik Pt-100 (do 550°C).
Sinkoplex wykonuje także grzałki z ze zróżnicowanym rozkładem mocy, co pozwala na ograniczenie strat cieplnych na końcach grzałek bądź grzania tylko wybranych stref formy. Wszystkie grzałki wykonywane są ze stali nierdzewnej w gatunku minimum AISI 304. Stal 304 odznacza się dobrą plastycznością i odpornością na działanie amoniaku oraz kwasów organicznych. To optymalny wybór do przemysłu spożywczego, gastronomii, a nawet dla branży farmaceutycznej.
EFEKTYWNE I NIEZAWODNE GRZAŁKI PATRONOWE – ZNAJDŹ ODPOWIEDNI OBWÓD
Przemysłowe grzałki patronowe osiągają zróżnicowaną temperaturę pracy i są dostępne w różnych długościach i średnicach. Aby element grzejny dobrze spełniał swoje funkcje, należy zdefiniować kilka kluczowych parametrów, z których kluczowymi są moc, napięcie oraz wspomniana średnica. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, to właśnie odpowiednio dobrany przekrój wpływa na wydłużoną żywotność grzałki. Przykładowo, grzałka patronowa FI 10 o długości wyprowadzenia prądowego 60 mm oraz średnicy 10 mm, oferuje moc 100 W, co jest wystarczające na potrzeby mniejszych instalacji. Z kolei grzałka patronowa FI 12 może być z powodzeniem stosowana w podgrzewaczach LCD, maszynach poligraficznych, wtryskarkach czy wypalarkach. Długość elementu grzejnego wynosi ok. 100 mm, a wartości mocy są zgodne ze specyfikacją dostarczoną przez klienta. Grzałka patronowa FI 16 o długości elementu grzejnego 140 mm występuje najczęściej w wariancie 24V/400 W i znajduje zastosowanie przy podgrzewaniu cieczy (wody, emulsji i olejów). W asortymencie producenta znajdują się także większe elementy grzejne, takie jak grzałka patronowa FI 20.
Sinkoplex oferuje również wykonanie grzałki patronowej z wyprowadzeniem z boku oraz wykonania specjalnego mocowania w postaci tulejki bądź innego elementu mocującego zgodnie ze specyfikacją klienta. W ofercie producenta znajduje się aż 9 typów elementów grzejnych o różnych kształtach i sposobach wykonywania łączeń:
- przewody wychodzące bezpośrednio z grzałki,
- przewody łączone za grzałką + linka wychodząca z elementu grzejnego,
- przewody wychodzące bezpośrednio z boku grzałki,
- grzałka kątowa połączona kostką (także łączona tulejką),
- grzałka z tulejką gwintowaną,
- przewód jednobiegunowy (przy niskich napięciach),
- wyprowadzenie prądowe w formie śruby jednobiegunowej,
- grzałka z kołnierzem,
- grzałka z uchwytem mocującym,
- grzałka patronowa gięta
Wszystkie grzałki patronowe są produkowane zgodnie ze specyfikacją dostarczoną przez klienta, przy czym maksymalna moc nie może być większa niż 25 W/cm2. Napięcie może przyjmować dowolną wartość. Średnica i długość mieszczą się natomiast w zakresach od 4 do 60 mmv oraz 25-1500 mm.
Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą producenta lub mają pytania odnośnie do parametrów technicznych elementów grzejnych, serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.