Grzałki do bojlera

Grzałki w bojlerach elektrycznych to ważne elementy służące do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagające ogrzewanie wody w urządzeniach wyposażonych w wężownicę i samodzielne ogrzewanie wody. Moc grzałki oscyluje zazwyczaj w granicach od 1,5 do 3 kW, ale na rynku można spotkać modele przemysłowe o znacznie większej mocy. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i na jakie parametry techniczne zwracać uwagę. 

Grzałki do bojlera dla wydajnego podgrzewania wody

Jednymi z chętniej wybieranych modeli są grzałki do bojlera z kołnierzem. Na ich płaskim końcu znajdują się otwory do mocowania do zbiorników lub rur. Kołnierz ułatwia natomiast montaż grzałki do zasobnika. Modele z gwintem, jak sama nazwa wskazuje, są instalowane w otworach gwintowanych na ścianie zbiornika lub rury. Najbardziej uniwersalnym elementem wydają się grzałki spiralne, których unikatowy kształt umożliwia regularną dystrybucję energii cieplnej. 
Szczególną kategorią są trójfazowe grzałki do bojlera elektrycznego, które zapewniają wyższą moc i efektywność w stosunku do modeli jednofazowych. 

Bezpieczne i trwałe: grzałki elektryczne do bojlera

A jak w zasadzie działa grzałka do bojlera 3 fazowa? To nowoczesne i energooszczędne urządzenie funkcjonuje w trzech różnych fazach, co ułatwia regulację temperatury wody w przepływowych ogrzewaczach. Dzięki wyposażeniu w elementy oporowe, posiadające dwa wyprowadzenia, istnieje możliwość połączenie poszczególnych części w trójkąt, w którym każdy wierzchołek zasilany jest napięciem międzyfazowym. Jako że z grzałek trójfazowych można uzyskać potężną moc grzewczą, są szczególnie rekomendowane do zakładów produkcyjnych. 

Pamiętaj, że jednym z kluczowych czynników warunkujących parametry użytkowe grzałki jest materiał, z którego została wyprodukowana. Przemysłowe grzałki elektryczne do bojlera powinny być wykonane wyłącznie z trwałych materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Grzałka do bojlera na prąd stały ze stali nierdzewnej lub stopu jest w pełni odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, dlatego nie ma ryzyka rozwoju procesów korozyjnych. 

Najlepsze rozwiązania grzewcze: nasze grzałki do bojlera

Moc grzałki elektrycznej do podstawowy parametr, który wpływa na szybkość podgrzewania wody w bojlerze. Wybierając urządzenie o zbyt niskiej mocy, musisz liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na podgrzanie wody. Z kolei zbyt wysoka wartość może skutkować niepotrzebnymi stratami energii.
W gospodarstwach domowych instaluje się zazwyczaj zasobniki ciepłej wody o pojemnościach od 50 do 120 litrów, przy czym najbardziej uniwersalna jest terma 80-litrowa. Grzałka do bojlera 80 l ma najczęściej moc na poziomie od 1 do 2 kW. Przyjmując, że średni dzienny czas podgrzewania wody wynosi 90 minut, zużycie dobowe nie powinno być większe niż 3 kWh. Większe zasobniki sprawdzą się w wielodzietnych rodzinach. Grzałka do bojlera 120l może wymagać zastosowania elementu z mocą z zakresu 1,5-2 kW. 

Grzałki do bojlera z termostatem: indywidualna kontrola temperatury

Wybór grzałki elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla efektywnego i bezpiecznego działania podgrzewacza. Klienci, którzy poszukują rozwiązań ekologicznych, które dodatkowo przynoszą oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, często wybierają grzałki do bojlera z termostatem. W odróżnieniu od tradycyjnych elementów umożliwiają automatyczną regulację temperatury wody w bojlerze, zmniejszając tym samym zużycie energii i eliminując problem przegrzewania się wody. Szczególną popularnością cieszą się grzałki do bojlera 200l z termostatem. W przypadku tak dużych zbiorników racjonalne wydatkowanie energii jest szczególnie istotne i może przynieść znaczące oszczędności na rachunkach. 

A jaką grzałkę wybrać do jeszcze większego zasobnika? W przypadku podgrzewacza o pojemności 300 litrów w zupełności wystarczy grzałka 3 kW. Model o większej mocy wprawdzie szybciej podgrzeje wodę, ale zużyje przy tym zdecydowanie więcej energii. 


Zobacz również:

Grzałki rurkowe
Grzałki opaskowe ceramiczne
Nagrzewnice powietrza
Spirale grzewcze
Grzałki ceramiczne