Bufor ciepła, czyli duży zbiornik na gorącą wodę, to urządzenie, które nie tylko magazynuje wodę, ale także samoczynnie ją podgrzewa. Prawidłowo zaprojektowany układ buforowy sprawia, że źródło ciepła może działać z pełną mocą bez względu na panujące warunki atmosferyczne czy aktualne potrzeby budynku. W połączeniu z grzałką elektryczną może stać się w centralą ogrzewania w budynku mieszkalnym lub obiekcie przemysłowym. Sprawdź, w jaki sposób działa ten system i jak dobrać moc grzałki w zależności od zapotrzebowania na ciepło.
NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI GRZAŁKI DO BUFORA – NASZA OFERTA
Budowa zbiornika buforowego i sposób pracy grzałki do bufora w instalacji grzewczej są bardzo proste. Pojedyncza grzałka lub zespół grzałek, zamontowanych wewnątrz zasobnika, odpowiada za podgrzewanie wody zasilającej podłogówkę lub grzejniki. Mechanizm działania sprawi, że bufor nie musi posiadać wężownicy, która jest wymagana w układach grzewczych z kotłem elektrycznym lub elektrodowym. Dodatkowo nie ma ryzyka wystąpienia rozszczelnień. Bufor ciepła z grzałką elektryczną to ekonomiczna alternatywa dla pompy ciepła. Nie zajmuje przestrzeni na zewnątrz budynku, nie generuje hałasu i jest tańszy w eksploatacji. Użytkownik nie musi wykonywać także regularnych przeglądów. W przypadku awarii grzałki do bufora ciepła można ją łatwo wymienić na nową. Zamienniki, oferowane przez producenta Sinkoplex, pasują do wszystkich modeli zasobników dostępnych na polskim rynku.
TECHNOLOGIA I INNOWACJE: GRZAŁKI DO BUFORA
W buforach ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, wykorzystuje się zazwyczaj grzałki elektryczne do bufora o mocy od 6 do 15 kW. Zdarza się, że zamiast jednej dużej grzałki instalatorzy rekomendują montaż kilku mniejszych, które są rozmieszczone na różnych wysokościach. Zastosowanie takiego układu umożliwia efektywne warstwowanie oraz podgrzanie tylko części wody krążącej w instalacji grzewczej. Zewnętrzny sterownik zintegrowany z zegarem sterującym ułatwia sterowanie grzałkami, natomiast regulator godzinowy odpowiada za nagrzewanie wody w godzinach, kiedy stawki za prąd są niższe. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla użytkowników korzystających z energii głównie w tańszej strefie. Bufor i grzałki tworzą zatem system, który jest pełni bezpieczny, a przy tym prosty w naprawie.
A czy bufor ciepła z grzałkami może zastąpić centralne ogrzewanie? Rosnące ceny nośników energii sprawiają, że wielu klientów prywatnych i przedsiębiorców poszukuje rozwiązania przejściowego. Zbiorniki buforowe z grzałkami mogą być doskonałą alternatywą dla kotłów na olej opałowy, gaz czy drewno. Rozważasz zakup dużego zbiornika? Musisz wiedzieć, że grzałka do bufora 1000l nie może być zainstalowana w każdym budynku. Zapotrzebowanie na ciepło nie jest jedynym kryterium – uwzględnij także możliwości instalacji elektrycznej oraz zabezpieczenie układu.
Posłużmy się przykładem: jedna grzałka do bufora 9 kW nie wystarczy, musisz zainstalować co najmniej 2 sztuki. Może to być jednak trudne z punktu widzenia elektryki (bezpieczniki, zegary sterujące, siła itp.). Jak zatem pogodzić wymogi montażowe z parametrami instalacji elektrycznej?
GRZAŁKI DO BUFORA: WYJĄTKOWA WYDAJNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku grzałek najczęściej stosowane są moce od 6 do 15 kW. W jakich domach najlepiej sprawdzi się grzałka do bufora 6kW? Przede wszystkim w obiektach pasywnych, które mają niskotemperaturowe podłogówki. Niskie nakłady inwestycyjne oraz możliwość swobodnej rozbudowy instalacji C.O. sprawiają, że bufory ciepła są chętnie wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym.
Duże bufory ciepła są również powszechnie instalowane w obiektach przemysłowych oraz wszystkich miejscach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe niż zwykle. To także dobre rozwiązanie w przypadku fotowoltaiki. W przypadku instalacji PV grzałki elektryczne powinny być dobierane w oparciu o bilans energetyczny modułów. Co za tym idzie, jeżeli moc nominalna instalacji wynosi 12kW, wówczas najlepsza będzie grzałka do bufora 12 kW, ponieważ całkowicie zbilansuje całkowity wydatek prądu.