Grzałki do szaf sterowniczych – dlaczego są tak ważne dla sprawnego działania urządzeń?

Planujesz montaż szafy sterowniczej? A może zastanawiasz się w jaki sposób wybrać i jak zainstalować grzałkę szafy rozdzielczej? Jesteś we właściwym miejscu! W naszym artykule odpowiemy na pytania związane z grzałkami do szaf sterowniczych i wyjaśnimy ich niezastępowalną rolę w licznych branżach. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Grzałki do szaf sterowniczych – w jakim celu montujemy element grzejny wewnątrz szafy sterowniczej?
 2. Jak wybrać grzałkę do wnętrza szaf sterowniczych – dobór grzałki ma znaczenie

a) Ogrzewacz półprzewodnikowy, grzałka PTC i inne rodzaje grzałek szaf sterowniczych

Grzałki do szaf sterowniczych – w jakim celu montujemy element grzejny wewnątrz szafy sterowniczej?


Szafa automatyki to konstrukcja zabudowująca elementy systemu automatyki i energetyki, a jej prawidłowe działanie niejednokrotnie decyduje o wydajności i bezpieczeństwie pracy urządzeń wchodzących w ich skład. Na odpowiedni stan szafy serwerowej składa się wiele czynników, jednak jednym z najistotniejszych jest kwestia kontroli temperatury (ogólnej temperatury powietrza wewnątrz szafy sterującej oraz różnicy temperatur – temperatury otoczenia i temperatury wewnątrz obudowy szafy serwerowej).

Ogrzewanie szafy sterowniczej zapobiega niepożądanej korozji, która prowadzi do zakłóceń i uszkodzeń urządzeń aparaturowych w obrębie szafy sterującej. Liczba korzyści wynikająca ze stosowania grzałek w wolnostojących szafach sterowniczych znacznie przewyższa koszt ich zakupu. Poznaj zalety kontroli temperatury pracy szaf automatyki:

 • Kontrola temperatury wewnątrz szafy sterowniczej zabezpiecza ją przed naturalnym procesem kondensacji, wywierającym wysoce niszczący wpływ na elementy szafy rozdzielczej.
 • Ogrzewanie szaf elektrycznych pozwala wyeliminować destrukcyjną wilgoć z ich wnętrza, co z kolei minimalizuje ryzyko korozji, zwarć i innych uszkodzeń.
 • Stosowanie grzałek w obudowie szafy sterowniczej zapewnia zachowania właściwych warunków pracy urządzeń (ochronę przed niskimi temperaturami), co przekłada się na wzmożenie ich wydajności.


Uwaga:
 właściwemu działaniu grzałek wewnątrz szaf energetycznych musi towarzyszyć prawidłowo dopasowana specyfikacja ogrzewacza do danej szafy (w tym także odpowiedni dobór mocy grzałki do potrzeb szafy sterowniczej).

Ogrzewacz półprzewodnikowy, grzałka PTC i inne rodzaje grzałek szaf sterowniczych


Rodzaje grzałek do szaf sterowniczych różnią się od siebie licznymi parametrami w zależności od swojej charakterystyki. Powszechnie dostępnymi przykładami ogrzewaczy do szaf automatyki są między innymi:

 • ogrzewacz półprzewodnikowy – wysoce precyzyjne rozwiązanie, wykorzystujące w swoim działaniu materiały półprzewodnikowe (np. diody lub tranzystory).
 • grzałka oporowa – modele reprezentujące tę kategorię wykonane są z drutu oporowego i charakteryzują się wysoką wydajnością (należą do grupy najczęściej wybieranych grzałek do szaf elektronicznych).
 • grzałka PTC – grzałki PTC posiadają funkcję samoregulacji i nie wymagają zewnętrznej kontroli temperatury (ich opór elektryczny wzrasta wraz ze wzrostem temperatury)
 • oraz wiele innych.


Dostępność różnych grzałek na rynku gwarantuje możliwość precyzyjnego dopasowania modelu do własnych potrzeb, jednak niezbędnym elementem prawidłowej oceny sytuacji jest odpowiednia wiedza branżowa.

Jak wybrać grzałkę do wnętrza szaf sterowniczych – dobór grzałki ma znaczenie!


Właściwie dobrana specyfikacja ogrzewacza jest konieczna do zachowania właściwych warunków pracy szaf energetycznych. Podczas dokonywania wyboru warto brać pod uwagę następujące czynniki:

 • Moc grzewcza – moc grzałki musi odpowiadać rozmiarom szafy sterowniczej (istotne jest również dopasowanie do temperatury otoczenia, ilość zamontowanych komponentów elektronicznych oraz inne czynniki poboczne). Zbyt niska moc grzewcza może nie zapewnić odpowiedniego ogrzewania, podczas gdy zbyt wysoka moc może prowadzić do przegrzewania i skrócenia żywotności komponentów.
 • Rodzaj grzałki – specyfikacja ogrzewacza musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb i warunków środowiskowych urządzeń (należy wziąć pod uwagę m. im. równomierność rozprowadzania ciepła, samoregulację temperatury i efektywność energetyczną)
 • Temperatura regulacji – jeśli szafa sterownicza wymaga precyzyjnej regulacji temperatury, należy wybrać grzałkę, która umożliwia precyzyjne ustawianie i utrzymanie docelowej temperatury. Niektóre grzałki posiadają wbudowane regulatory temperatury lub mogą być podłączone do zewnętrznych regulatorów.
 • Warunki środowiskowe – warunki pracy grzałki mogą mieć decydujący wpływ na jej wydajność, dlatego specyfikację ogrzewacza należy indywidualnie dopasowywać do konkretnych przypadków na płaszczyźnie odporności na czynniki środowiskowe.
 • Bezpieczeństwo – dokonując wyboru grzałki, należy upewnić się, że spełnia ona odpowiednie normy bezpieczeństwa elektrycznego, takie jak oznaczenie CE czy certyfikaty zgodności.


Nawet precyzyjna instrukcja nie zastąpi konsultacji z profesjonalistą, dlatego jeśli posiadasz wątpliwości względem wyboru odpowiedniej grzałki, wysoce rekomendowanym jest skontaktowanie się w fachowcem.

Grzałki do szaf sterowniczych – dlaczego są tak ważne dla sprawnego działania urządzeń?