Rezystory grzejne

Rezystory grzejne to urządzenie grzewcze odpowiedzialne za zamianę energii elektrycznej na ciepło. Sposób ich działania sprawia, że są często porównywane do miniaturowych grzejników. Kompaktowe rozmiary oraz łatwość montażu sprawiają, że mogą być instalowane nawet w trudno dostępnych miejscach. Sprawdź, które parametry techniczne są kluczowe przy wyborze rezystora, oraz w jakich aplikacjach może być wykorzystany.

Rezystory grzejne: wydajność i niezawodność

Ciepło w układach elektronicznych jest na ogół zjawiskiem niepożądanym, niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy elektryczne rezystory grzejne mogą rozwiązać wiele problemów. Schemat ich działania jest prosty. Wskutek przepływu prądu dochodzi do rozgrzania opornika, który może być następnie wykorzystany do uregulowania temperatury precyzyjnych podzespołów i elementów działających w stabilnej temperaturze (m.in. źródeł napięcia odniesienia). Rezystory grzejne, oferowane przez producenta Sinkoplex, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić niezawodne źródło ciepła. Urządzenia różnią się między sobą mocą znamionową, napięciem oraz temperaturą powierzchni. Mogą wytwarzać ciepło konwekcyjne (ogrzewanie powietrza) lub promiennikowe (ogrzewanie innych obiektów).

Asortyment Sinkoplex obejmuje szeroki wybór grzałek oporowych produkowanych na indywidualne zamówienie. Głównymi parametrami definiującymi rezystory grzejne są rezystencja, czyli opór elektroniczny, oraz moc znamionowa. Opór elektryczny to wielkość opisująca opór obiektu względem przepływu energii elektrycznej. Przewodność elektryczna jest natomiast miarą odwrotną opisującą łatwość przechodzenia prądu. Dzieląc napięcie przez wartość oporu, można ustalić, jakie jest natężenie prądu płynącego przez rezystor.

Zastosowanie rezystorów grzejnych w różnych branżach

Kompaktowe rozmiary sprawiają, że rezystor grzejny sprawdzi się do podgrzewania obudowy urządzenia, grzałek do blatów drukarek 3D oraz innych aplikacji wymagających zastosowania bardzo cienkich oporników. Produkowane w formie cienkich pasków mogą być instalowane wewnątrz urządzeń, zapewniając skuteczną stabilizację temperatury. W zależności od potrzeb rezystor grzejny 12V może być wykorzystywany do podgrzewania substancji, powietrza czy precyzyjnego ogrzewania próbek w laboratoriach badawczych. Wykonywane na indywidualne zamówienie przez producenta Sinkoplex znajdują szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Przykładowo, rezystor 8 Ohm 50W jest powszechnie montowany w pojazdach mechanicznych wyposażonych w system sygnalizacji o przepaleniu żarówek oraz autach z bimetalicznym przerywaczem kierunkowskazów. Podpinając rezystor 8 Ohm równolegle do układu zasilania 12V można zwiększyć obciążenie nawet o 18W.

Zastanawiasz się, jaką moc znamionową wybrać? Moc, którą opornik może wydzielać przez dłuższy czas bez obniżenia wartości parametrów, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wydajności pracy urządzeń elektrycznych. Im wyższa, tym większa powierzchnia radiatora, a co za tym idzie – niższa temperatura pracy. Jeżeli nie wiesz, jaki opornik będzie odpowiedni do wymogów urządzenia, skontaktuj się z nami!

 

Zobacz również:

Grzałki patronowe
Nagrzewnice powietrza
Spirale grzewcze
Grzałki zwojowe
Grzałki ceramiczne