Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku        

Grzałki w bojlerze to elementy poddawane intensywnej eksploatacji, które z czasem ulegają naturalnemu zużyciu. Jeżeli dojdzie do ich uszkodzenia, nie musisz wymieniać całego urządzenia. Sprawdź, jak szybko i łatwo zdemontować stary element grzejny, a na jego miejsce wstawić nową grzałkę. 

Porady i wskazówki dotyczące wymiany grzałki w bojlerze

Zastanawiasz się, czy wymiana grzałki w bojlerze jest naprawdę konieczna? Skąd pewność, że przyczyną nieprawidłowej pracy bojlera jest grzałka? Charakterystycznymi objawami uszkodzenia tego elementu są wydłużony czas grzania wody, całkowity brak grzania, zwarcia oraz wysadzanie korków. Jeżeli chcesz mieć całkowitą pewność, że doszło do zużycia grzałki, odkręć obudowę urządzenia i oceń stan elementu grzejnego. Główną przyczyną niesprawności jest osadzanie się kamienia oraz spalenie części – to oznaki, które możesz dostrzec gołym okiem.

Demontaż starej grzałki z bojlera

Jak wymienić grzałki rurkowe w bojlerze? Przed przystąpieniem do właściwych czynności serwisowych wyłącz zasilanie oraz opróżnij bojler. Zakręć główny zawór, a następnie spuść wodę z bojlera poprzez odkręcenie zaworu bezpieczeństwa. Aby uniknąć zalania pomieszczenia, przygotuj wiadra. W przypadku dużego zbiornika ilość wody może być naprawdę spora.

Sprawdź także: Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku.

Wybór nowej grzałki

Prawidłowy dobór elementu grzejnego jest kluczowy dla zachowania pełnej sprawności podgrzewacza. Nie wiesz, jaka grzałka do bojlera będzie pasować do Twojego urządzenia? Części zamienne muszą mieć parametry techniczne zgodne z oryginalnymi komponentami. Sprawdź, czy wybrana grzałka do bojlera ma taką samą moc znamionową, napięcie, zakres temperatur oraz przyłącza.

Montaż grzałki do bojlera

A jak wygląda sam montaż grzałki do bojlera? Po upewnieniu się, że urządzenie jest opróżnione i odłączone od źródła zasilania, rozpocznij demontaż obudowy.

  • Odkręć śruby i zlokalizuj grzałkę — element będzie widoczny od razu po usunięciu korpusu.
  • Odłącz przewody elektryczne i odkręć element grzejny.
  • Zwróć uwagę na stan uszczelki, jeżeli jest zniszczona — koniecznie ją wymień.
  • Zamontuj nową grzałkę i na powrót podłącz do niej przewody.
  • Przykręć obudowę śrubami otwórz dopływ wody i sprawdź zasilanie.

Upewnij się, że nie ma żadnych nieszczelności. Montaż grzałki do bojlera poziomego można uznać za zakończony.

Sprawdź, jak wymienić grzałki w innych sprzętach domowych: Wymiana grzałki w pralce krok po kroku – podlinkować po opublikowaniu

Rozwiązywanie powszechnych problemów podczas wymiany grzałki w bojlerze

Grzałka do wody do bojlera jest wprawdzie prosta w instalacji, niemniej dojście do starej części wymaga odłączenia przewodów, które potem należy ponownie podłączyć w odpowiedniej kolejności. Aby wymiana grzałki w bojlerze elektrycznym przebiegła sprawnie, nie zapomnij o wykonaniu zdjęcia przewodów elektrycznych bojlera, aby uniknąć problemów w czasie montażu.
Wymiana grzałki w bojlerze dwupłaszczowym, w którym zbiornik znajduje się w zbiorniku, może być nieco bardziej skomplikowana. Pomimo że w większości przypadków procedura wygląda tak samo, prace serwisowe przy niektórych modelach wymagają użycia specjalistycznych narzędzi.

Zainteresował Cię temat samodzielnych prac naprawczych? Sprawdź: Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku

Często zadawane pytania dotyczące wymiany grzałki w bojlerze

Dlaczego grzałki w bojlerze ulegają awarii? Żywotność elementów grzejnych zależy do kilku czynników m.in. twardości wody, stabilności napięcia czy awarii termostatu.

Wymiana grzałki w bojlerze – czy trzeba spuścić wodę? Tak, przed przystąpieniem do prac naprawczych, trzeba spuścić wodę przed odkręcenie zaworu.

Czy wymiana grzałki w bojlerze poziomym jest trudna? Nie, o ile zachowasz zasady bezpieczeństwa i dokładnie opróżnisz bojler.

Jaki jest koszt wymiany grzałki w bojlerze? Cena za wymianę grzałki waha się w granicach od 50 do 200 zł w zależności od regionu Polski.

Czy zawsze trzeba stosować oryginalne części od producenta? Nie, ale zawsze należy zweryfikować, czy części zamienne mają specyfikację techniczną odpowiadającą rekomendacjom producenta.

czytaj także:

Grzałki płaskie mikanitowe

Grzałki pierścieniowe

Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku


Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku