Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Grzałka to element odpowiedzialny za podgrzewanie wody w pralce do zadanej temperatury. Charakterystycznym objawem świadczącym o jej uszkodzeniu jest niedokładne dopieranie ubrań spowodowane niedostatecznym grzaniem wody. Zdarza się jednak, że oznaki zużycia są całkowicie odwrotne. Przepalająca się grzałka może pracować zbyt intensywnie, powodując, że odzież ulega skurczeniu. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jej wymianie, sprawdź, czy faktycznie doszło do awarii. Być może przyczyną problemów jest uszkodzony czujnik temperatury bądź niesprawny termostat?

Identyfikacja grzałki: jak znaleźć i rozpoznać uszkodzoną część w pralce?

Aby ustalić, czy doszło do uszkodzenia grzałki, nie musisz używać specjalistycznych narzędzi. W pierwszej kolejności wykonaj demontaż grzałki z pralki. Typowe objawy uszkodzenia są widoczne gołym okiem. W zależności od charakteru awarii grzałka może być pokryta czarnym nalotem lub warstwą osadu z twardej wody. Przyczynami niesprawności mogą być także uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, deformacja czy dziury. Jeżeli na części nie widać większych śladów zużycia, możesz wykonać rezystancję miernikiem. Jeżeli odczyt multimetrem będzie wskazywał 0, musisz wymienić część.

Grzałka w pralce — gdzie jest? W większości przypadków grzałka znajduje się w dolnej części pralki, pod bębnem. Jej zlokalizowanie nie sprawia problemów, ponieważ element jest duży i widoczny od razu po zdjęciu obudowy.

Co będzie potrzebne do wymiany grzałki w pralce?

Samodzielna wymiana grzałki w pralce jest jak najbardziej możliwa, o ile posiadasz odpowiednie narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy przygotuj: śrubokręt, klucz nasadowy, grzałkę oraz uszczelki. Pamiętaj przy tym, że grzałki rurkowe powinny mieć parametry techniczne odpowiadające specyfikacji oryginalnego produktu.

Chcesz zaoszczędzić na wymianie grzałki w innych domowych urządzeniach? Sprawdź: Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku.

Pierwszy krok do wymiany grzałki w pralce

Przed rozpoczęciem prac naprawczych przygotuj stanowisko pracy. Odłącz pralkę od źródła zasilania oraz dopływu wody. Nowa czy stara pralka? Wymiana grzałki w urządzeniach o mniej lub bardziej zaawansowanej konstrukcji nie wymaga wprawdzie dużych umiejętności, ale powinna być wykonana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Montaż nowej grzałki: jak właściwie zamontować nową część

Jeżeli chcesz, aby montaż grzałki w pralce przebiegł bez komplikacji, postępuj według ściśle określonej kolejności. Kiedy już przygotujesz miejsce do pracy i odłączysz urządzenie, wykonaj następujące czynności:

  • Odkręć tylną pokrywę pralki (po zdjęciu śrub, zwolnij zaczepy i zdejmij obudowę).
  • Rozłącz przewody połączeniowe grzałki i czujnika temperatury.
  • Odkręć śruby mocujące uchwytu grzałki i zdejmij go.
  • Wyjmij starą grzałkę.
  • Załóż nową grzałkę i dokręć nakrętki.
  • Załóż uchwyt grzałki.
  • Połącz przewody przyłączeniowe.
  • Zamontuj tylną pokrywę.

Jak widzisz, podłączenie grzałki w pralce jest całkowicie intuicyjne. To jednak nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o wymianie tego elementu.

Jak wymienić grzałkę w pralce

Osoby, które nie mają doświadczenia w pracach serwisowych mogą zapomnieć o bardzo ważnym kroku — zrobieniu zdjęcia przewodów połączeniowych. Pamięć bywa zawodna, a nawet najmniejszy błąd przy ponownej instalacji przewodów może Cię drogo kosztować. Jeżeli nadal nie wiesz, jak wymienić grzałkę w pralce lub obawiasz się, że nie masz dostatecznych umiejętności, aby przeprowadzić tę procedurę, skorzystaj z pomocy fachowców.

Sprawdź: Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku.

Profesjonalne porady: Co zrobić, jeśli naprawa grzałki okazała się trudna

Ile kosztuje wymiana grzałki w pralce? Cena takiej usługi waha się w granicach od 50 do 200 zł. Czy zatem opłaca się zlecać tę pracę fachowcom? Oczywiście, że tak! Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie warto podejmować ryzyka — tym bardziej, że w przypadku uszkodzenia innych podzespołów, koszt naprawy znacznie wzrośnie.

Czytaj także:     

Grzałki płaskie mikanitowe

Grzałki opaskowe ceramiczne                

Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku

Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku


Wymiana grzałki w pralce krok po kroku