Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku

Piekarnik słabo grzeje, nie dopieka potraw lub przypieka je po jednej stronie? Kiedy pojawiają się problemy z pracą sprzętu, pierwsze podejrzenia padają na grzałkę. Nic dziwnego, w końcu większość dysfunkcji sprzętowych ma związek ze zużyciem lub uszkodzeniem tego elementu. Awaria części odpowiedzialnej za przenoszenie ciepła w piekarniku nie oznacza jednak, że musisz wymieniać urządzenie. Zamiast tego rozważ zakup i wymianę grzałki. Jak się okazuje, wymiana komponentu nie wymaga szczególnych umiejętności technicznych i może być przeprowadzona we własnym zakresie. Sprawdź, jak przygotować się do realizacji czynności naprawczych.

Porady i wskazówki dotyczące wymiany grzałki w piekarniku

Zanim omówimy szerzej kwestię wymiany elementu grzejnego, zatrzymajmy się chwilę na aspektach związanych z bezpieczeństwem. Wymiana grzałki w piekarniku nie wymaga posiadania uprawnień, dlatego może być przeprowadzona we własnym zakresie. Musisz mieć jednak świadomość ryzyka i odpowiedzialności związanej z wykonywaniem takiej naprawy. Jeżeli obawiasz się, że nie masz wystarczającej wiedzy technicznej, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowców.

Sprawdź, jak wymienić grzałki w innych sprzętach domowych: Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Czego potrzebujesz do wymiany grzałki

Nie wiesz, jak wymienić grzałkę w piekarniku? A może obawiasz się, że czynności naprawcze okażą się zbyt złożone? Jeżeli masz jakiekolwiek doświadczenie w majsterkowaniu i nieobce jest Ci posługiwanie się narzędziami warsztatowymi, z pewnością sobie poradzisz. Aby pozbyć się zużytego elementu grzejnego i wkręcić nową część, nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu. W zupełności wystarczą podstawowe narzędzia, czyli śrubokręt krzyżakowy i klucz płaski. Możesz także przygotować pudełko na śrubki. To wszystko! A teraz sprawdź, jak zamontować grzałki rurkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.  

Czytaj: Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Montaż nowej grzałki w piekarniku

Samodzielna wymiana dolnej grzałki w piekarniku jest jak najbardziej możliwa, o ile zastosujesz się do naszych wskazówek. Zachowaj zasady bezpieczeństwa i stosuj elementy grzejne, które są zgodne ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta. Pamiętaj, że wymiana grzałek w piekarniku odbywa się zgodnie z procedurą, która może różnić się w zależności od konkretnego modelu.

  1. Przygotuj stanowisko pracy — musisz mieć dobry dostęp do urządzenia.
  2. Odłącz piekarnik od źródła zasilania.
  3. Odkręć śruby mocujące na tylnej obudowie piekarnika, a następnie ją zdejmij.
  4. Rozłącz grzałkę dolną.
  5. Odkręć śruby mocujące grzałkę i rozłącz przewody grzałki.
  6. Wyjmij niesprawną grzałkę — delikatnie pociągnij ją do siebie.
  7. Włóż nową grzałkę i załóż zaczep.
  8. Przykręć śruby mocujące i podłącz przewody.
  9. Po zagięciu zaczepu grzałki załóż izolację.
  10. Załóż tylną obudowę na miejsce.

Wymiana dolnej grzałki w piekarniku do zabudowy nie jest trudna, chociaż możesz napotkać problemy podczas ponownego podpinania przewodów grzałki. Aby tego uniknąć, odsuń izolację i zrób zdjęcie jeszcze przed ich odpięciem.

Zainteresował Cię temat samodzielnego montażu grzałek? Sprawdź: Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku

Wymiana grzałki w piekarniku: pytania i odpowiedzi

Jak wymienić grzałki w piekarniku bez pomocy fachowca?

Samodzielny montaż grzałki nie jest trudnym zadaniem, niemniej wymaga dużej skrupulatności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu — wystarczą wkrętak i klucze płaskie.

Wymiana grzałki w piekarniku — koszt usługi: czy dużo zapłacę za naprawę?

W zależności od regionu wymiana grzałki w piekarniku do zabudowy waha się w granicach od 50 do 200 zł. Jeżeli chcesz obniżyć koszt usługi, wybierz części zamienne, których specyfikacja techniczna jest zgodna z opisem Twojego modelu piekarnika.

Jak często wymieniać grzałki w piekarniku?

Częstotliwość wymiany grzałek jest uzależniona od intensywności użytkowania piekarnika, niemniej wynosi zazwyczaj kilka lat.

czytaj także:

Grzałki płaskie mikanitowe

Grzałki opaskowe mikanitowe

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku

Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku


Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku