Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku           

Grzałka elektryczna to urządzenie montowane do grzejników elektrycznych oraz wodnych. Jej głównym zadaniem jest zagwarantowanie komfortu cieplnego przez cały rok. Dobór odpowiedniego elementu grzejnego może znacznie poszerzyć funkcjonalności kaloryfera i umożliwić oszczędne zarządzanie ciepłem w domu. Jeżeli nie chcesz być uzależniony od narzuconych terminów sezonu grzewczego, to rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Efektywność i oszczędność: korzyści związane z montażem grzałki do kaloryfera

Popularność grzałek do kaloryferów stary rośnie. Co sprawia, że mimo sprawnej instalacji centralnego ogrzewania, właściciele domów i mieszkań decydują się na montaż grzałki do grzejnika? Czy takie rozwiązanie jest naprawdę korzystne?

Chcesz wiedzieć więcej o instalacjach C.O.? Sprawdź! Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku – podlinkować po opublikowaniu

Nowoczesne elementy grzejne pracują wyłącznie w bezpiecznych zakresach temperatur, dlatego mogą być instalowane na wszystkich rodzajach grzejników — nawet tych usytuowanych w zasięgu ręki najmłodszych domowników. Jeżeli nie opłaca Ci się uruchamiać całej instalacji centralnego ogrzewania bądź mieszkasz w bloku, w którym sezon grzewczy rozpoczyna się w październiku lub listopadzie, odpowiednio dobrana grzałka może całkowicie odmienić jakość Twojego życia. Korzyści wynikające z montażu urządzenia nie ograniczają się jednak do swobody dogrzewania pomieszczeń. Inwestując w zewnętrzny element grzewczy, masz możliwość świadomego zarządzania energią. Nie musisz włączać całej instalacji, co przekłada się na duże oszczędności.

Montaż grzałki grzejnikowej jest szczególnie rekomendowany w przypadku łazienek oraz pomieszczeń, w których wymagane jest utrzymanie nieco wyższej temperatury. Grzałka do grzejnika łazienkowego może służyć ponadto jako suszarka do ręczników. Funkcja suszenia jest szczególnie istotna, ponieważ eliminuje problem wilgoci w pomieszczeniu.

Sprawdź także: Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Wybór odpowiedniej grzałki do Twojego grzejnika

Skoro już wiesz, dlaczego warto zainwestować w elektryczną grzałkę, przejdźmy do wymogów instalacyjnych. W pierwszej kolejności sprawdź, czy kaloryfery są przystosowane do montażu grzałki. Zwróć uwagę na ich wielkość, kształt oraz gwinty. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, możesz zamocować urządzenie. Z naszą pomocą montaż grzałki do grzejnika pokojowego lub łazienkowego będzie banalnie prosty.

Omówmy parametry techniczne definiujące ten element grzejny.
Grzałki rurkowe do grzejników to urządzenia zbudowane z rurkowych elementów grzewczych i regulatora temperatury. Oferta rynkowa obejmuje również produkty wyposażone w czujnik temperatury otoczenia, który umożliwia uzyskanie zadanej temperatury oraz dogrzanie wnętrza w trybie przyspieszonym. Aby dobrać odpowiednią grzałkę, stosuj się do wytycznych producenta, które znajdziesz w instrukcji. Specyfikacja zawiera dane na temat zalecanej mocy dla grzejnika o określonych rozmiarach.

Przygotowanie grzejnika do montażu grzałki

Pamiętaj, że instalacja grzałki grzejniku może odbywać się tylko w jednym z dwóch dolnych kroćców przyłączeniowych. Aby zapobiec cyrkulacji wody podczas montażu, zakręć zawór termostatyczny na zasilaniu (w przypadku zasilania od dołu) lub zainstaluj zawór odcinający przed łączeniem grzałki (w przypadku zasilania od góry). W większości przypadków producenci nie dopuszczają eksploatacji elementu grzejnego z innymi płynami, dlatego instalacja powinna być napełniona wodą. Ważne jest, aby gniazdo elektryczne, do którego podłączysz grzałkę, miało uziemienie.   

Prześledźmy teraz całą procedurę instalacji grzałki. Zobacz, jak przebiega montaż grzałki w grzejniku aluminiowym i o czym pamiętać podczas kolejnych etapów prac.

Wymiana elementów grzejnych w sprzętach domowych jest naprawdę prosta! Przekonaj się sam: Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku – podlinkować po opublikowaniu

Tradycyjnym sposobem na montaż grzałki w grzejniku jest podłączenie elementu przez trójnik na powrocie wody instalacyjnej z grzejnika. Trójnik jest wówczas wkręcany do jednego z króćców, do którego podłącza się od dołu grzałkę oraz zawód odcinający. Do drugiego kroćca mocuje się natomiast zawór termostatyczny. Innym sposobem montażu jest podłączenie grzałki bezpośrednio do króćca grzejnika z zastosowaniem zaworu z rurką zanurzeniową. Budowa zaworu sprawia, że do obsługi zasilania i powrotu wody grzewczej można wykorzystywać tylko pojedyncze przyłącze. Bezpośredni montaż grzałki do grzejnika jest również możliwe w przypadku grzejnika 50 po osi.

W przypadku zmiany grzejnika z modelu żeliwnego na rurkowy często zdarza się, że urządzenie jest podłączone nie od dołu, tylko z boku. Aby zastosować dodatkowy element grzejny, grzejnik musi mieć podłączenie z boku dla gałązek instalacji i przyłącze od dołu, aby montaż grzałki do kaloryfera był w ogóle możliwy. Inną metodą jest zamocowanie grzałki poziomo bezpośrednio do kaloryfera po przeciwnej stronie. Prawidłowa instalacja grzałki w grzejniku to jedyny sposób na zapewnienie odpowiedniego obiegu czynnika grzewczego, a tym samym — zwiększenie wydajności grzania.

Instalacja i połączenie grzałki w grzejniku

Grzałka to element, który wystaje poza kontur bryły grzejnika, dlatego istnieje ryzyko, że dojdzie do jej mechanicznego uszkodzenia. Aby tego uniknąć, zadbaj o umiejscowienie grzejnika w taki sposób, aby uchronić wystający element.

Wiesz już, jak wygląda montaż grzałki do kaloryfera. Zanim włączysz ją po raz pierwszy, zastosuj się do naszych wskazówek.

Dopilnuj, aby grzejnik był przez cały czas  napełniony wodą.  Przed uruchomieniem urządzenia koniecznie zamknij zawór odcinający wodę, aby zatrzymać podgrzaną wodę w grzejniku. Zwróć także uwagę, aby zawór wyjścia był cały czas otwarty. Pod wpływem temperatury woda zwiększa objętość, dlatego musi mieć ujście.

Czytaj także: Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Dobór i montaż grzałki do grzejnika

W każdym przypadku grzałka musi mieć mniejszą moc niż kaloryfer, do którego zostanie przytwierdzona. W większości przypadków parametr oscyluje w granicach od 50 do 80% mocy grzejnika. Jeżeli chcesz mieć pewność, że temperatura pracy układu będzie optymalna, wybierz grzałkę wyposażoną w termostat. W zależności od sposobu podłączenia kaloryfera do instalacji C.O. podłączenie grzałki do grzejnika łazienkowego może odbywać się nieco inaczej. Czasami jednak koniecznie jest wykonanie niewielkich przeróbek. Oczywiście, warunkiem niezbędnym do instalacji elementu grzejnego jest lokalizacja kaloryfera w pobliżu gniazda elektrycznego.

Grzejniki centralnego ogrzewania z grzałką to urządzenia elektryczne, które mogą być użytkowane pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Zaznaczmy przy tym, że montaż grzałki od grzejnika do góry (do górnego kroćca) jest niedozwolony. Przyjmuje się, że montaż grzałki do grzejnika drabinkowego może odbywać się tylko wtedy, gdy urządzenie jest oddalone od źródeł wody o co najmniej 60 cm. Ten wymóg odnosi się również do gniazda elektrycznego, do którego podłączysz grzałkę.

czytaj także:

Grzałki płaskie mikanitowe

Grzałki płasko-owalne

Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?