Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku  

Element grzejny to kluczowa część eksploatacyjna zmywarki, która jest szczególnie narażona na osadzanie się wapiennych osadów, wewnętrzne wycieki wody oraz uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym działaniem innych podzespołów urządzenia. Grzałki, mimo stosunkowo dużej podatności na awarie, są na szczęście ogólnodostępne i łatwe w wymianie. Sprawdź, jak samodzielnie przeprowadzić serwis urządzenia i o czym pamiętać podczas wyboru zamiennika.

Ekologiczny wybór – wymiana grzałki w zmywarce

Pierwszymi oznakami świadczącymi o niesprawności grzałki są zapach spalenizny, brak pary po otwarciu drzwiczek czy kod błędu pojawiający się na wyświetlaczu. W niektórych przypadkach zmywarka zaczyna wydawać dziwne dźwięki, a próba jej włączenia wiąże się z wybijaniem korków. Uszkodzony obwód powoduje przebicie, co z kolei prowadzi do odcięcia dopływu prądu. Problem, chociaż wydaje się poważny, jest łatwy do rozwiązania. Nie musisz kupować nowego sprzętu — wymiana grzałki w zmywarce nie wymaga żadnych umiejętności. Możesz ją wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca. Decydując się na naprawę starego sprzętu, nie tylko oszczędzasz, ale także spłacasz dług ekologiczny. Naprawiaj, nie wyrzucaj! A ile kosztuje wymiana grzałki w zmywarce? Koszty robocizny oscylują w granicach od 50 do 200 zł w zależności od regionu Polski.

Sprawdź: Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Usunięcie zużytej grzałki ze zmywarki

Zepsuta zmywarka? Wymiana grzałki nie musi być problemem! Przed przystąpieniem do czynności naprawczych przygotuj zestaw narzędzi. Aby sprawnie wymienić element grzejny, zaopatrz się we wkrętak krzyżakowy, szczypce, obcęgi, opaskę zaciskową, płaski śrubokręt oraz klucz Torx T15 Dexter. Po odłączeniu urządzenia od prądu ściągnij tylną blachę i odkręć śruby od przepływowej grzałki do zmywarki. Następnie zdejmij i poluzuj opaskę znajdującą się na wężu, który łączy grzałkę z kroćcem pompy. Aby wyciągnąć grzałkę rurkową, chwyć ją i przeciągnij ku sobie. Działaj delikatnie i nie wyszarpuj elementu z kroćca. Aby uniknąć problemów z ponownym przyłączeniem przewodów, zrób zdjęcie i dopiero wtedy odłącz przewody od grzałki.

Wybór i zamontowanie nowej grzałki do zmywarki

Jak widzisz, samodzielna naprawa grzałki w zmywarce nie jest trudna. Kiedy już pozbędziesz się starego elementu, zamontuj nową grzałkę i podłącz przewody zgodnie kolejnością, którą uwieczniłeś na zdjęciu. Ważnym etapem działań jest dopasowanie opaski zaciskowej do uszczelki w taki sposób, aby do niej przylegała, a jednocześnie nie była zbyt ścisła. Po włożeniu grzałki we właściwe miejsce i przy kręceniu za pomocą śrub, wystarczy zacisnąć opaskę przy użyciu obcąg. Po podpięciu przewodu masowego do tylnej blachy i wsunięciu obudowy w odpowiednie miejsce, możesz korzystać z urządzenia.

Sprawdź: Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku

Praktyczne wskazówki do wymiany grzałki

Pomimo instrukcji nie wiesz, jak wymienić grzałkę w zmywarce? Nic nie szkodzi! Niektóre modele mają bardziej skomplikowaną budowę, dlatego lepiej powierzyć czynności naprawcze fachowcom. Czy opłacalna jest profesjonalna wymiana grzałki w zmywarce? Koszt tej usługi nie jest wysoki, nawet jeżeli doliczysz do tego zakup nowej części.

Grzałka zmywarki — jak sprawdzić, czy zamiennik będzie odpowiedni?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup części zamiennej, pamiętaj, że powinna mieć parametry techniczne zgodne ze specyfikacją producenta. Dotyczy to w szczególności takich danych jak moc znamionowa, napięcie oraz zakres temperatury pracy.

czytaj także:

Grzałki pierścieniowe

Grzałki opaskowe ceramiczne

Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Dobór i montaż grzałki do grzejnika krok po kroku

Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku