Nagrzewnica – co to jest i jak działa?

Nagrzewnice to urządzenia służące do ogrzewania powietrza w różnych miejscach. Mogą być używane zarówno w domu, jak i dużych zakładach przemysłowych. Dostępne w różnych wariantach mocy pomogą zachować optymalny komfort termiczny w budynku. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje nagrzewników, i poznaj zasady ich działania.

Nagrzewnica: co to jest?

Czym jest nagrzewnica. Co to za urządzenie? Oferta rynkowa obejmuje wiele rodzajów nagrzewników o zróżnicowanej mocy grzewczej, których funkcjonalność nie ogranicza się do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. Nagrzewnice mogą być z powodzeniem wykorzystywane do osuszania wnętrz, utrzymywania zadanej temperatury podczas realizacji prac budowlanych czy zapewnienia odpowiednich warunków do pracy urządzeń przemysłowych (specjalistyczna nagrzewnica przemysłowa).

Rodzaje nagrzewnic

Istnieje kilka rodzajów nagrzewnic powietrznych, w tym: nagrzewnica na ropę, nagrzewnica na gaz czy też nagrzewnica olejowa. Różnią się nie tylko sposobem działania, ale też źródłem energii oraz obszarem zastosowań. Największą popularnością cieszą się urządzenia elektryczne wyposażone w specjalne grzałki wykonane z drutu oporowego, który po podłączeniu do źródła zasilania przekształca energię elektryczną w energię cieplną. Szczególnym rodzajem dmuchawy jest nagrzewnica samochodowa zasilana prądem z gniazda zapalniczki w pojeździe. Skupmy się jednak na podstawowych typach urządzeń przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń oraz grzania punktowego.

Czytaj także: Grzałki rurkowe

Jak działa nagrzewnica wodna?

Nagrzewnica wodna, przeznaczona do współpracy z różnymi źródłami ciepła, to budżetowa propozycja dla osób, które chcą zwiększyć komfort cieplny w budynku. Jak działa nagrzewnica wodna? Urządzenie ogrzewa powietrze za pomocą gorącej wody pochodzącej z instalacji C.O. lub czynnika grzewczego (glikolu). Wymienniki charakteryzują się wysoką wydajnością i znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnych systemów ogrzewania.

Jak działa nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to urządzenie o sporych gabarytach, którego głównymi elementami są silnik i pompa paliwowa. Zasada działania nagrzewnicy olejowej jest dość prosta – wystarczy zasilić ją paliwem, które zostaje następnie podgrzane w komorze spalania. Urządzenie pobiera paliwo w ilości niezbędnej do ogrzania konkretnego pomieszczenia. Wiesz już, jak działa nagrzewnica olejowa. A jak zatem wygląda kwestia ewakuacji gazów spalinowych? Użytkownicy mają do wyboru modele z układem odprowadzania spalin, które sprawdzą się w zamkniętych pomieszczeniach, lub dmuchawy bez tego systemu stosowane w otwartych przestrzeniach.

Jak działa nagrzewnica gazowa?

Kolejnym urządzeniem, umożliwiającym  podniesienie temperatury we wnętrzach, jest nagrzewnica gazowa. Niskie koszty eksploatacji sprawiają, że urządzenie doskonale sprawdzi się do ogrzewania obiektów kubaturowych, takich jak magazyny czy garaże, oraz przy realizacji prac budowlanych.  A jak działa nagrzewnica gazowa? Urządzenie wytwarza ciepło dzięki spalaniu gazu, a następnie oddaje energię cieplną za pomocą wentylatora. Zasilane propanem lub propanem-butanem jest ekonomicznym rozwiązaniem dla wszystkich inwestorów, którzy nie chcą wykonywać modernizacji istniejącej sieci.

Jak działa nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnica indukcyjna to kompaktowe i przenośne urządzenie do indukcyjnego nagrzewania metalu, które z łatwością nagrzewa metale kolorowe i ich stopy. Nie działa jednak na szkło, plastik, tekstylia oraz podobne materiały. Mimo niewielkich wymiarów charakteryzuje się wysoką sprawnością.  Zastanawiasz się, jak działa nagrzewnica indukcyjna? Sposób pracy jest zupełnie inny niż w przypadku dmuchawy olejowej czy gazowej. Podgrzewacz generuje bowiem zmienne pole magnetyczne, które wytwarza prądy wirowe wewnątrz materiału. To właśnie one odpowiadają za produkcję energii cieplnej.

Jak działa nagrzewnica elektryczna?

Nagrzewnica elektryczna to jedno z najpopularniejszych urządzeń grzewczych, które może posłużyć zarówno do ogrzania dużych pomieszczeń, jak i intensywnego osuszania wnętrz. Na rynku dostępne są dmuchawy przenośne oraz kanałowe montowane na stałe do kanałów wentylacji. Niewątpliwą zaletą modeli elektrycznych jest bezpieczeństwo użytkowania (nie ma ryzyka wycieku paliwa czy wody) oraz cicha praca. A jak działa nagrzewnica elektryczna? Urządzenie posiada wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Dostarczone powietrze jest następnie ogrzewane przy pomocy grzałki i wtłoczone do pomieszczenia.

Sprawdź także: Grzałki płasko-owalne

Jak działa nagrzewnica powietrzna?

Elektryczne, gazowe czy olejowe – mimo że każda nagrzewnica powietrzna ma specyficzną budowę, mechanizm działania pozostaje niezmienny. Zimne powietrze, pobrane z otoczenia, zostaje skierowane na element grzewczy, a następnie wydmuchane z powrotem do pomieszczenia. W zależności od rodzaju nagrzewnicy można zastosować wymiennik ciepła, podgrzewacz indukcyjny czy grzałkę elektryczną. Niektóre urządzenia posiadają dodatkową funkcje, np. nawilżenia lub oczyszczenia powietrza.

Czytaj także: Grzałki ceramiczne 

Zastosowanie nagrzewnic powietrznych

Urządzenia grzewcze mają szerokie spektrum zastosowań. Dzięki zdolności do szybkiego ogrzewania powietrza mogą być wykorzystywane w przemyśle, np. do ogrzewania hal produkcyjnych, w branży budowlanej (do osuszania stanowisk roboczych) lub jako część systemów wentylacji i klimatyzacji do szybkiego podgrzewania bądź schładzania powietrza w pomieszczeniach.

Szczególnym typem urządzeń są kompaktowe nagrzewnice powietrza do grzania punktowego, które służą jako komponenty elektroniczne dla producentów końcowych lub do prowadzenia badań jakościowych podzespołów. Takie urządzenia znajdą zastosowanie w obszarach technologicznych wymagających stałego generowania ciepła procesowego.

Wybierz nagrzewnicę powietrzną tutco

Nagrzewnice powietrza Tutco, wyposażone w drutowe elementy grzejne Serpentine, to urządzenia, które mimo niewielkich rozmiarów pozwalają szybko uzyskać optymalne wartości temperatury, utrzymując zadane wskazania przez długi okres. Zaprojektowane z myślą o obsłudze wysokich ciśnień sprawdzą się przy produkcji tworzyw sztucznych, urządzeń technologicznych oraz projektowaniu elektroniki OEM. Te tanie elementy grzejne o długich cyklach grzania i chłodzenia, są przystosowane do pracy w bardzo wysokich temperaturach – nawet do 1050 stopni Celsjusza w zależności od parametrów grzałki.

Nagrzewnice – zapytaj eksperta

Masz pytania dotyczące nagrzewnic powietrznych albo chciałbyś złożyć zamówienie na grzałkę elektryczną o niestandardowych parametrach technicznych? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących obszaru zastosowań urządzeń lub specyfikacji produktów, serdecznie zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Czytaj także:

Wymiana grzałki w pralce krok po kroku

Wymiana grzałki w bojlerze krok po kroku

Wymiana grzałki w piekarniku krok po kroku

Wymiana grzałki w zmywarce krok po kroku

Wyparzanie grzałki – jak czyścić grzałkę w e-papierosie?

Dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Jak zamontować grzałki do pieca CO? Instrukcja krok po kroku

Termoformowanie – co to jest i jak przebiega?